Aktualności

inteGRAcja – panel dyskusyjny o kultowym graniu w grę

Start >Aktualności >inteGRAcja – panel dyskusyjny o kultowym graniu w grę

W zimny wtorkowy wieczór (12.01.16) emocje na Wydziale Nauk Społecznych SGGW były bardzo gorące, a to za sprawą panelu dyskusyjnego, który przygotowali członkowie Koła Naukowego Socjologów. Temat, który wybrali na dyskusję nie był przypadkowy – na rynku jest coraz więcej gier, coraz więcej ludzi w nie gra, a co najważniejsze jest to pewna moda, która ma swoje określone funkcje społeczne.

W panelu dyskusyjnym wzięło udział trzech ekspertów, których codzienna praca zawodowa (prawo i biznes) na pierwszy rzut oka nie ma wiele wspólnego z graniem. Już w trakcie pierwszych chwil spotkania zebrani w sali studenci mogli się przekonać, że zaproszeni goście mają na temat gier ogromną wiedzę i co kluczowe – potrafią ją przekazać z ogromnym entuzjazmem i w sposób zrozumiały dla laików. W trakcie moderowanej dyskusji zaproszeni przez Koło specjaliści odpowiadali na pytania, o historię gier, o to, czy wypada grać dorosłym, czy gry mają same zalety, czy jednak wady również. Całej złożoności wątków nie da się opisać w tym krótkim podsumowaniu spotkania, niemniej to, na co szczególnie warto zwrócić uwagę, to fakt, że gry dziś to nie tylko potoczne rozumienie zabawy, ale także narzędzie grywalizacji i gamifikacji stosowane w nowoczesnych korporacjach, które idąc z duchem postępu dostosowują się do przesyconej grami rzeczywistości socjokulturowej nowych pokoleń (Y i Z) wchodzących na rynek pracy. Oczywiście gry, to przede wszystkim dobra zabawa, która umożliwia realizowanie osobistych pasji i potrzeb rywalizacji. Gracze, którzy odwiedzili nasz Wydział uświadomili nam, że świat gier to kontinuum, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie – od początkujących, przez trochę bardziej zaangażowanych, aż po wysokiej klasy ekspertów, którzy rzucając kośćmi zachowują pełen profesjonalizm – rzucają z kubeczka – nigdy z dłoni, żeby ciepło ręki nie wpłynęło wynik!

Studenci, którzy przybyli na panel zadawali ekspertom liczne pytania, na które uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi, ale jedno pytanie zostanie zawsze otwarte – czy gramy tylko po to, aby wygrać?

Koło Naukowe Socjologów serdecznie dziękuje ekspertom i studentom, którzy przez 2 godziny dyskutowali o graniu w gry – zajęciu ciekawym, modnym i integrującym!

Studenci, którzy chcieliby dołączyć do Koła – nasze spotkania odbywają się we wtorki w budynku nr 4 o godzinie 15.30 – serdecznie zapraszamy!