Analiza i wizualizacja danych ilościowych

Analiza i wizualizacja danych ilościowych

  • Pasjonujesz się analizą danych? Chcesz odkryć jak wykorzystać dane ilościowe w biznesie i nauce?

Zapraszamy do zapisów na nowe studia podyplomowe "Analiza i Wizualizacja Danych Ilościowych", realizowane w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie!
Nasze studia podyplomowe zostały stworzone z myślą o: 

  • Analitykach ilościowych 
  • Specjalistach przygotowujących analizy i prezentacje biznesowe
  • Naukowcach realizujących projekty badawcze
  • Wszystkich zainteresowanych analizą i wizualizacją danych


Podczas studiów nauczymy Cię m.in. jak: 

  • Wykorzystać metody statystyczne w praktyce 
  • Pracować z narzędziami do analizy danych (IBM SPSS Statistics, R, Python, Power BI Desktop) 
  • Prowadzić analizy i badania rynkowe oraz naukowe
  • Wykorzystywać sztuczną inteligencję do analizowania i wizualizowania danych


Nasze studia stanowią połączenie teorii i praktyki. Zajęcia będą prowadzone przez wykładowców akademickich i doświadczonych praktyków, którzy na co dzień analizują dane w renomowanych instytucjach. Ćwiczenia będą odbywać się w laboratoriach komputerowych, gdzie będziesz mógł zastosować zdobytą wiedzę w praktyce!
Studia pozwolą Ci nabyć kompetencje szczególnie pożądane obecnie na rynku pracy oraz w karierze naukowo-badawczej.
Zapisy już ruszyły! Zgłoś się już dziś i rozpocznij swoją drogę do mistrzostwa w analizie i wizualizacji danych ilościowych!
Rekrutacja na studia odbywa się w internetowym systemie IRK: https://rekrutacja.sggw.edu.pl/pl/

Charakterystyka studiów podyplomowych 

1.    Charakterystyka studiów

W trakcie studiów podyplomowych „Analiza i wizualizacja danych ilościowych” słuchacze zostaną zapoznani z metodami analizy statystycznej oraz uzyskają praktyczną wiedzę niezbędną do wykorzystania metod statystycznych i technik analitycznych w realizowanych badaniach i analizach. Uczestnicy studiów nabędą wiedzę w zakresie struktury badania statystycznego, rozkładów statystycznych, miar statystyki opisowej oraz miar zależności. Rozpoczną pracę w programach statystycznych umożliwiających obróbkę i analizę danych ilościowych (program IBM SPSS Statistics, R, Python) oraz ich atrakcyjną i nowoczesną wizualizację (program MS Power BI Desktop).

Studia wprowadzą słuchaczy w problematykę analiz dużych zbiorów danych, stwarzając możliwość zapoznania się z wybranymi metodami i narzędziami stosowanymi w przetwarzaniu Big Data. Dodatkowo słuchacze nabędą wiedzę w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w zakresie analizy i wizualizacji danych.

Analizując potrzeby edukacyjne w ramach analizy danych ilościowych, warto podkreślić znaczenie umiejętnego i praktycznego zastosowania metod oraz technik w zakresie badań ilościowych, projektowania i realizacji procesu badawczego, interpretacji pozyskanych danych oraz ich wizualizacji. W tym celu założono podział zajęć w toku studiów na część wykładową i część ćwiczeniową.

Część wykładowa prowadzona będzie metodą audytoryjną z wykorzystaniem różnych technik audiowizualnych. Część ćwiczeniowa prowadzona będzie m.in. z wykorzystaniem programów informatycznych (program IBM SPSS Statistics, R, Python, MS Excel, MS Power BI Desktop) – zarówno w formie prac grupowych, jak i zadań indywidualnych. Słuchacze będą mieli zapewniony dostęp do sprzętu komputerowego oraz oprogramowania niezbędnego do zrealizowania założonego programu studiów. Zajęcia będą realizowane w sposób hybrydowy (stacjonarnie oraz z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość).

Wykłady prowadzone będą przez specjalistów z SGGW, zaproszonych wykładowców z innych uczelni oraz - przede wszystkim - doświadczonych praktyków zajmujących się realizacją badań oraz analizą i wizualizacją danych ilościowych w renomowanych instytucjach publicznych i prywatnych (np. w sektorze bankowym oraz firmach badawczych).

Czas trwania studiów podyplomowych: 2 semestry
Ogólna liczba godzin zajęć dydaktycznych:  180 godzin 

2.    Program studiów

3.    Warunki ukończenia studiów podyplomowych

Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych Analiza i wizualizacja danych ilościowych jest uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu końcowego. Egzamin końcowy jest prezentacją projektu dyplomowego - opracowania przygotowanego z wykorzystaniem jednego z czterech narzędzi stosowanych w trakcie studiów podyplomowych (IBM SPSS Statistics, R, Python lub MS Power BI Desktop). Temat i narzędzie dla wykonania projektu dyplomowego słuchacz wybiera samodzielnie i uzgadnia z prowadzącym zajęcia z wybranego narzędzia. Końcowy wynik studiów podyplomowych stanowi w 50% średnia wszystkich ocen końcowych zaliczonych zajęć w trakcie studiów oraz w 50% ocena projektu dyplomowego.

4.    Zasady i tryb rekrutacji

O przyjęcie na studia podyplomowe mogą ubiegać się kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Kandydaci przyjmowani są wg kolejności zgłoszeń. W terminach określonych w harmonogramie rekrutacji, kandydat: rejestruje się w systemie rekrutacyjnym SGGW (https://rekrutacja.sggw.edu.pl/pl/) i dołącza w nim skany dokumentów niezbędnych do kwalifikacji, otrzymuje informację o zakwalifikowaniu lub nie, dostarcza wymagane dokumenty, wnosi na wskazany numer konta, właściwy danym studiom podyplomowym opłatę wpisową, po dostarczeniu wymaganych dokumentów, zgodnych z przedstawionymi do kwalifikacji w systemie rekrutacyjnym oraz potwierdzeniu wniesienia opłaty - otrzymuje informację o przyjęciu na studia podyplomowe. W przypadku nieuruchomienia danej edycji studiów podyplomowych kandydat otrzymuje informację w tej sprawie oraz zwrot wniesionych opłat. Harmonogram przebiegu rekrutacji określany jest odrębnie dla każdej edycji studiów podyplomowych.

5.    Opłaty

Koszt studiów: 7000 PLN, w tym wpisowe: 500 PLN

Możliwość rozłożenia płatności na raty:

I rata (płatność do 30.09.2024r.): 3500 PLN, w tym wpisowe 500 PLN 
II rata (płatność do 31.01.2025r.) : 3500 PLN 

Rachunek bankowy do wpłat to:

71 1240 6003 1111 0000 4943 8060

W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko słuchacza oraz numer kosztowy W00161

Uwaga! Przed dokonaniem wpłaty należy uzgodnić z sekretariatem studiów, czy opłata za studia będzie finansowana/refinansowana przez pracodawcę – to bowiem determinuje formę podpisywanej umowy edukacyjnej oraz nabywcę faktury.

6.    Kontakt

Kierownik studiów: dr Rafał Boguszewski 
rafal_boguszewski@sggw.edu.pl 
Sekretarz studiów: mgr Katarzyna Stankiewicz 
tel. 22 59 347 13,  spanaliza@sggw.edu.pl