Start >Aktualności >Pracownicy Wydziału Nauk Społecznych z wizytą na wystawie pt. „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”

W dniu 12 stycznia 2018 roku na zaproszenie prof. dr hab. Anny Landau- Czajki, Prodziekana ds. Nauki i Rozwoju Wydziału Nauk Społecznych SGGW, pracownicy Naszego Wydziału wzięli udział w wystawie pt. Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu poświęconej Podziemnemu Archiwum Getta Warszawy i jego twórcom – grupie Oneg Szabat.
Wystawa zorganizowana została przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma wraz ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat – (hebr.) Radość Soboty oraz losy stworzonego przez nią unikatowego zbioru od jego powstania aż do dziś. Historia zapisana na kartach Archiwum ukazuje też losy jego autorów i to im po 70 latach oddajemy głos. Pomysłodawcą i głównym twórcą Archiwum był historyk dr Emanuel Ringelblum. Dzieło Oneg Szabat, będące świadectwem oporu intelektualnego i duchowego, powstawało zgodnie z naukowymi zasadami, z dbałością o obiektywność i staranność języka.

Tytuł wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”  pochodzi z testamentu dziewiętnastoletniego Dawida Grabera, który brał udział w ukryciu pierwszej części Archiwum w czasie wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim. W trakcie pracy przy ukrywaniu Archiwum pisał: Jedna z sąsiednich ulic jest już zablokowana. Nastroje są straszne. Spodziewamy się najgorszego. Spieszymy się. […] Do widzenia. Żebyśmy tylko zdążyli zakopać… […] To, czego nie mogliśmy wykrzyczeć przed światem, zakopaliśmy w ziemi. (Poniedziałek, 3 sierpnia [1942], 4 po południu)
[źródło: http://www.jhi.pl/wystawy/wystawa-stala]

Serdecznie dziękujemy Pani prof. Annie Landau- Czajce za doświadczenia, które stały się naszym udziałem dzięki wizycie na wystawie poświęconej Podziemnemu Archiwum Getta Warszawy i jego twórcom – grupie Oneg Szabat.

(kliknij miniaturkę, aby zobaczyć powiększenie).